Devops Institute Türkiye'de

Nedir?

DevOps Enstitüsü, DevOps başarısıyla insan unsurlarını geliştirmeye kendini adamıştır. 2015 yılında kurulan küresel üyelik temelli bir uluslararası kurum olarak Enstitü, dijital dönüşüm ve çağdaş Bilgi Teknolojilerini destekleyerek inovatif yollar açmaya yardımcı olmak için Bilgi Teknolojileri uygulayıcılarını, eğitim ortaklarını, danışmanları, öğretim üyelerini, bu konuda uluslararası akreditasyon edinmeyi isteyenleri ve şirket yöneticilerini birbirine bağlayan sürekli bir öğrenme merkezidir.

“Beceri, Bilgi, Fikir ve Öğrenme”* SKIL sloganıyla oluşan insan merkezli bir yetkinlik çerçevesi temelinde DevOps topluluğunda “Uluslararası Akreditasyonlu” kariyer geliştirmek ve gelişmekte olan yeni uygulamaların destekle​n​mesi ana hedeftir.

Akreditasyonlar, araştırmalar, etkinlikler ve sürekli öğrenme programları dahil tüm çalışmalarımız Bilgi Teknolojilerini ​modernize etmek ve DevOps'u başarılı kılmak için sürekli “insan bilgi birikimini” sağlamaya​ ​odaklanmıştır.

Endpoint Bilgi Teknolojileri Güvenliği olarak bu önemli oluşumun Türkiyedeki Eğitim ve Sınav Merkezi atanarak tüm bu eğitimleri vermeye ve Uluslararası Akreditasyon sınavlarını yapmaya yetkili kılınmış olmaktan gururluyuz.

* Skills, Knowledge, Ideas and Learning sözcüklerinin baş harflerinden oluşan “SKIL”, DEVOPS terminolojisinde bir framework olarak anlamlandırılmıştır.

U​luslararası Eğitimler ve Sertifikalar

Rol tabanlı sertifikasyon yaklaşımımız, DevOps'u benimseyen günümüz kuruluşlarının gerektirdiği uluslararası en ​geçerli​ yetkinlikleri ve becerileri içerir.

DevOps Enstitüsü, günümüzün DevOps ​uzmanlarının​ birçok farklı kaynaktan öğrenim alabileceklerinin farkındadır. Özgün açık test programımız, alandaki becerilere, bilgiye ve deneyime sahip olanların DevOps Enstitüsü'nün kapsamlı özel sertifika portföyüne internet üzerinden doğrudan erişim sağlamasına izin veren, çağdaş ortamıyla örgün eğitime gerek olmadan sizlere tüm dünyada geçerli uluslararası bir sertifikasyon dizgesi sunmaktadır.

Kayıtlı sınav adaylarına sınav gereksinimlerini içeren bir çalışma kılavuzu verilir. Ayrıca her adayın sınavın kapsamını tanımlayan ve adayın hazırlanmasına yardımcı olacak örnek sınav ve kavramlar dizini de alması sağlanır.

Sınavda başarılı olan adaylar DevOps Enstitüsü akreditasyonlu Uluslararası bir sertifika ve dijital başarı amblemine sahip olacaklardır.

Eğitimler İçerikleri ve Sertifikalar

DevSecOps Engineering (DSOE)℠

DevOps Test Engineering (DTE)®

SRE (Site Reliability Engineering) Foundation℠

DEVSECOPS ENGINEERING (DSOE)℠

DevSecOps Mühendislik (DSOE) Eğitimi, DevOps Enstitüsü tarafından akredite edilmiş özgün bir sertifikadır. Bu eğitimle, Yazılım geliştirme yaşam döngüsünü kısaltmak ve üst düzeyde Siber Güvenlikle Yazılım Geliştirmeyi sürekli kılmak amaçlanır. Bu yöntemle kodun hızlı ve güvenli bir şekilde teslim edilmesi gerçekleşirken, yazılım ekipleri ile güvenlik ekipleri arasındaki koordinasyonda üstün performans sağlanacaktır. Bu sertifikasyonun ve ilişkili kursun içeriği, DevSecOps kavramları, ilkeleri, uygulamaları, otomasyonu ve önemi hakkında bilgi vermek, sistematik test etmek ve onaylamaktır. Günümüzde en çok aranan eğitim ve sertifikasyonların başındadır.

DEVOPS TEST ENGINEERING (DTE)®

DevOps Test Engineering (DTE) ®, DevOps Enstitüsü'nün özgün bir sertifikasıdır. Bu sertifikasyonun ve eğitimin amacı DevOps test dağarcığı, ilkeleri, uygulamaları, otomasyonu ve önemi hakkında bilgi vermek, test etmek ve onaylamaktır. DevOps Test Engineering, fikir düzeyinden canlı prodüksiyon operasyonlarına kadar uçtan uca DevOps yazılım testlerine katılan kod geliştiriciler, BT Güvenlik uzmanları, Kalite denetçileri ve operasyonel profesyoneller için özel tasarlanmıştır.

SRE (SITE RELIABILITY ENGINEERING) FOUNDATION℠

Site Reliability Engineering (SRE) Foundation®, DevOps Enstitüsü'nün özgün bir sertifikasıdır. Bu sertifikasyonun ve eğitimin amacı, SRE (Tesis Güvenilirlik Mühendisliği) temel kavramları, ilkeleri ve uygulama pratikleri hakkında bilgi vermek, konuları sistematik test etmek ve onaylamaktır. Site Reliability Engineering (SRE) Foundation, Tesis Güvenilirlik Mühendisliği ilkelerini ve mühendislik uygulamalarını uygulayarak operasyonel faaliyetlerin gerçek yaşamda iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini sertifikalı öğretmeyi amaçlamaktadır.

DEVOPS LEADER (DOL)®

DevOps Lideri (DOL) ®, DevOps Enstitüsü'nün özgün YENİ bir sertifikasıdır. Bu sertifikasyonun ve eğitimin amacı DevOps Lideri, Kavramları, ilkeleri, uygulamaları ve değerleri hakkında bilgi vermek, konuları sistematik test etmek ve onaylamaktır. Bu eğitim, BT ekibi liderleri, yöneticiler,pay sahipleri, iş ortakları, uygulayıcılar ve eğitmenler, sistem entegratörleri ve DevOps danışmanları dahil olmak üzere “Endüstri 4” kültürel dönüşümü ve organizasyonel değişim ile ilgilenen herkes için tasarlanmıştır. Günümüzde en çok aranan eğitim ve sertifikasyonlar arasındadır.

Continuous Delivery Architecture (CDA)℠

Certified Agile Service Manager (CASM)®

Certified Agile Process Owner (CAPO)®

DEVOPS FOUNDATION®

DevOps Foundation®, DevOps Enstitüsü'nün özgün bir sertifikasıdır. Bu eğitimin amacı DevOps temel kavramları, ilkeleri ve gerçek uygulama pratikleri hakkında bilgi vermek, konuları sistematik test etmek ve onaylamaktır. Tüm terimler, kavramlar ve uygulamalar ders materyallerinde belgelenmiştir., DevOps Foundation®, bu eğitim ile temel DevOps kavramlarını ve DevOps'un yazılım geliştiriciler ile BT operasyon uzmanları arasındaki iletişimi, işbirliğini ve entegrasyonu geliştirmek için nasıl kullanılabileceğini öğretmek amaçlamaktadır. Günümüzde en çok aranan eğitim ve sertifikasyonlarındandır.

CONTINUOUS DELIVERY ARCHITECTURE (CDA)℠

Continuous Delivery Architect (CDA) ®, DevOps Enstitüsü'nün özgün bir sertifikasıdır. Bu sertifikasyonun ve eğitimin amacı, kavramları, ilkeleri, uygulamaları, otomasyonu ve değeri hakkında bilgi vermektir. CDA, fikirden canlı üretimler aşamasına kadar uçtan uca DevOps geliştirme ile ilgilenen geliştirme, kalite güvencesi, güvenlik ve operasyonel profesyoneller için tasarlanmıştır. DevOps süreçlerinde veri hattı ve bileşenlerinin tasarımı, uygulanması ve yönetimi konularını içerir. Şirketlerin pazar değişikliklerine hızlı bir şekilde yanıt vermelerini sağlamak için rekabeti aşmak, riski azaltmak, çalışanların morallerini üstün tutmak vb konuları incelenir.

CERTIFIED AGILE SERVICE MANAGER (CASM)®

Sertifikalı Çevik Hizmet Yöneticisi (CASM) ®, DevOps Enstitüsünce akredite edilmiş bir sertifikadır. Bu sertifikasyonun ve eğitimin amacı, Çevik Hizmet Yönetimi ve Scrum temel kavramları , ilkeleri ve uygulamaları hakkında bilgi vermek, test etmek ve onaylamaktır. (CASM) sertifikası, katılımcıların Çevik ve Çevik Hizmet Yönetimi kavramlarının ITSM (Information Technologies Service Management) süreçlerinin tasarımında ve iyileştirilmesinde nasıl uygulanacağına dair bir anlayışla donatılmasını amaçlar. (CASM), ScrumMaster'ın işlevsel eşdeğeri olup, bu sertifika DevOps Enstitüsü tarafından yönetilir ve sürdürülür.

CERTIFIED AGILE PROCESS OWNER (CAPO)®

Sertifikalı Çevik Süreç Sahibi (CAPO) ® Sertifikasyonu DevOps Institute tarafından akredite edilmiş özgün bir sertifikadır. Bu sertifikasyonun ve eğitimin amacı, süreç sahibi sorumlulukları ve BT Hizmet Yönetimi (ITSM) süreçlerinin tasarımı, yeniden yapılandırılması ve iyileştirilmesi için gerekli uygulama ve araçlar hakkında bilgi vermek, sistematik test etmek ve onaylamaktır.
Eğitim programları hakkında bilgi almak veya bir sertifika programına kayıt olmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. Formu gönderdikten sonra bir yetkilimiz sizinle iletişim kuracaktır.